Sohbet Odalarına Takılan Tipler

admin     19-03-20     Sohbet          226 Defa Okundu

Dolandırıcılar Sohbet Odalarına Gelir mi?

Sohbet Odalarına takılan tipleri inceleyelim dedik. Buz dağının görünen kısmı kadar görünmeyenler de vardır. Sohbet odalarında sırf iyi, güzel muhabbetler olmaz. Buraya başka maksatla gelen yırtıcı insanlar da vardır. Bunlar para için dolandırıcılık yapan tiplerdir. Daha da kötüsü sizinle iyi birisi gibi temas kurup güveninizi kazanıp arkadaş olabilirler. Bu kulağa hoş gelebilir ama  sohbet odalarındaki herkesin iyi niyetleri olmadığını bilmek önemlidir. Çevrimiçi yırtıcı olduğu düşünülen birçok kişi, potansiyel savunmasız kurbanları bulmak, manipüle etmek ve “tımarlamak” için bu sohbet odalarını kullanıyor. Mağdurlarını, mağdurun yaşamında eksik olan dikkat, şefkat, merhamet. Nezaket vererek çevrimiçi olarak sürekli “tımar etmeye” çalışırlar ve genellikle nihai hedeflerine ulaşmak için önemli ölçüde zaman ve enerji harcarlar.

Bir insanın dolandırıcı olduğu nasıl anlaşılır veya bu karara nasıl varılır? Çevrimiçi yırtıcı dolandırıcılar kendini kabul ettirme, ego, güç ve kontrol. İntikam, zihinsel dengesizlik, para, bağımlılık, fetişler, sapkın cinsel fanteziler. Zayıf öz saygı ile motive edilir ve dijital teknolojiyi, örneğin özel bir sohbet odası, hedeflemek ve avlamak için kullanır. Mağdurlarını taciz etmek, takip etmek veya cinsel tacizde bulunmak. Başkalarını kontrol etmede son derece iyidirler ve hedeflerinden yararlanabilmeleri için çevrimiçi olarak güvenilir ve rahat bir ortam oluştururlar.  Davranışlarını haklı çıkarmak için bilişsel yalanları kullanırlar. İsteklerini karşılamak için tekrar tekrar suç işlemeye devam edecek yetenekli ve acımasız bireylerdir.

Sohbet Arkadaşlığı Süresiz Değildir

Günümüzde sıkıldığımızda, kendimizi yalnız hissettiğimizde, sohbet odalarını ziyaret etmek çok yaygındır. Çünkü benzer bir sohbet arkadaşıyla iyi bir sohbet arayan ilginç kişilerle tanışabileceğiniz online hizmet sunarlar. Bu keyfi çevrimiçi ilişkiler sadece bir arkadaşlıktan daha fazlasına dönüşebilir ve daha önce hiç tanışmadığı biriyle güçlü bir bağlantı kurabilir. Bununla birlikte, kişiyle konuşsanız bile, diyorlar ki, bir gün olur o kişi ortadan kaybolur ve tekrar iletişime geçemezsiniz. 

Özel bir sohbet odasının anonimliği, tanımadığınız kişilerden hızlı bir şekilde kabul görmenin bir yoludur. Katılımcıları gerçek hayattan yardım istemek yerine zorlukları hakkında yazmaya davet edebilir. İlgili riskleri bildiğinize göre, çevrimiçi olarak özel sohbet odalarına katılmayı seçip seçmediğiniz size bağlıdır. İnternette yeni insanlarla tanışmak, başka türlü tanışmayacağınız insanlarla yeni ilişkiler kurmak. Mükemmel bir yol olabilir, ancak başkalarının niyetleri ve her sohbet odasının getirdiği bazı tehlikeler hakkında her zaman farkında olmak önemlidir. 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?