Yelpaze Patates Tarifi

admin     09-09-21     Sohbet, YEMEK KATAGORİSİ     , , ,      146 Defa Okundu

Merhaba değerli Httsp://www.Sohbetkeyfim.Com ailesi sizlere bugün yine farklı bir tarifle karşınızdayız aslında lafı fazla uzatmada, değerli dostlar sizlere bugün yapacağımız ürünün adı ise YELPAZE PATATES TARİFİ Olu cak. Dilerseniz Hemen Tarifimizin malzemelerine vede yapılışına geçelim.

 

Malzemeler

Taze patates büyük boy olanlardan, miktarı kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz

Zeytinyağı yaklaşık

4-5 yemek kaşığı Tuz

Biberiye

2-3 diş sarımsak

Yapılışı

İlk olarak sevgili dostlar patates lerimizi bol su ile iyice yıkayalım.
Daha sonra ise ince dilimler şeklinde patates lerimizi ince kesiyoruz. Ancak dilimlerin alt kısımlarını tamamen koparmamaya dikkat vede özen gösterelim. Bu işlem için ise çok kullanılan bir yöntem. Patatesin tabanını düzleyip kesme tahtasında hareket etmesini önledikten sonra ise her iki yanına tahta kaşık koyarak sabit liyelim. Dilimleri keserken bıçağınız tahta kaşıkların alt kısmını kesemeyeceği için dilimler tamamen patatesten ayrılmamış olması lazım çünkü arkadaşlar yelpaze şeklini alması için gerekiyor. Daha sonra, Fırça yardımı ile patatesi yağlıyo ruz. Dilimlerin arasına da yağların girmesi için eliniz ile aralarını hafif açıyoruz. Yine aynı şekilde tuzu serpiyoruz. Ezilmiş sarımsaktan dilimlerin arasına koyun arkadaşlar. Taze biberiye ya da taze baharatlardan da bir kaç dilimin arasına serpiştiriyoruz. Dilerseniz sevgili dostlar bir kase içerisine yağı, ezilmiş sarımsakları, tuzu ve biberiyeyi karıştırarak fırça yardımı ile de sürebilirsiniz. Fırın torbasına koyarak ağzını sıkıca kapatalım ve kürdan yardımı ile fırın torbanıza bir kaç delik açıyoruz. 200 derecede ısıttığınız fırında ise patates iyice yumuşayana kadar bekletip pişirmesini bekliyoruz. Bu süre içende patatesin boyutuna göre değişir, zaman zaman kontrol ettikten sonra yaklaşık olarak 30. dakikadan sonra poşetten çıkaralım. Fırının sıcaklığı ile servis zamanına kadar beklettim 10 veya 15 dakika kadar. Dilerseniz bu süre sonunda patates lerinizi fırından çıkartıp servis edebilirsiniz. Arkadaşlar Dilerseniz de başka bir fırın kabına alarak dilimlerin arasına rendelenmiş kaşar peyniri yerleştirip tekrardan fırına verebilirsiniz. Kaşar peyniri eridikten sonra fırından çıkartıp sıcak sıcak servis edebilirsiniz.
Bu tarifi küçük patateslerle de çok daha kısa sürede ve aynı lezzette şık bir sunum ile yapabilirsiniz. Kahvaltılarda, et yemeklerinin yanına nefis kokusu ve tadı ile çok yakışacağını düşünüyorum. Şimdiden herkese Afiyet olsun. Sevgili Https://www.Sohbetkeyfim.com iyi günler diler yorumlarınızı olumlu, olumsuz ön görüşlerinizi de bekliyoruz.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?